Pierwsza praca w branży ubezpieczeniowej — co musisz wiedzieć?

Polacy coraz bardziej odpowiedzialnie podchodzą do kwestii związanych z życiem i zdrowiem. Nie wystarcza im opieka lekarska w ramach NFZ czy zapowiedź emerytury – chcą mieć pewność, że w razie choroby nie będą musieli czekać w wielomiesięcznej kolejce do specjalistów, a w przypadku śmierci rodzina otrzyma wypłatę z polisy, która umożliwi przetrwanie najcięższego okresu. Na tym nie poprzestajemy – ubezpieczamy wyjazdy wakacyjne (na wypadek konieczności nieprzewidzianej rezygnacji z wycieczki), wykupujemy dodatkowe polisy dla dzieci (obejmujące np. opiekę psychologiczną w razie doświadczenia rówieśniczego hejtu), nie zapominamy także o naszych domach i samochodach, inwestując nie tylko w podstawowe OC, ale w całe pakiety, uwzględniające znacznie więcej, niż typowe okoliczności. Wszystko to sprawia, że na rynku potrzeba coraz więcej specjalistów z branży ubezpieczeń. Gdzie szukać takiej pracy i jakie trzeba mieć wykształcenie?

Na czym polega praca specjalisty ds. ubezpieczeń?

Specjalista ds. ubezpieczeń to osoba, która doradza klientom w wyborze najlepszej opcji. Bierze pod uwagę całość sytuacji. Może oferować zarówno pojedyncze produkty, jak i całe ich pakiety.

W zależności od rodzaju działalności, specjalista ds. ubezpieczeń może reprezentować jedno konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe (pełni wówczas dodatkowo rolę handlowca i opiekuna klienta tejże firmy), ale może również wybierać spośród oferty wielu ubezpieczycieli (wówczas jest multiagentem ubezpieczeniowym). Najważniejszym zadaniem specjalisty ds. ubezpieczeń jest zadbanie o interes klienta i dopasowanie produktu jak najlepiej trafiającego w jego zapotrzebowanie, jak i możliwości finansowe.

Gdzie szukać pracy w branży ubezpieczeniowej?

Branża ubezpieczeniowa oferuje wiele możliwości zawodowych. Multiagent jest najczęściej przedsiębiorcą – właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej, pracującej na własny rachunek, na mocy umów zawieranych z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Poszczególne firmy ubezpieczeniowe poszukują jednak pracowników, którzy będą się specjalizować w sprzedaży produktów ubezpieczeniowych wyłącznie z ich portfolio. Ofert pracy na etacie w branży ubezpieczeniowej najlepiej szukać na https://www.gowork.pl/opinie/towarzystwa-ubezpieczeniowe;kat , gdzie znajdziesz nie tylko aktualne ogłoszenia o dostępnych wakatach, ale także opinie wystawiane przez pracowników i klientów. Dzięki nim zweryfikujesz, która firma jest godna zaufania, tj. charakteryzuje się uczciwym podejściem zarówno do pracownika, jak i do osoby wykupującej polisę.

Jakie wykształcenie jest potrzebne do pracy w ubezpieczeniach?

Agent ubezpieczeniowy nie należy do zawodów, których dotyczą jakiekolwiek restrykcje. Nie trzeba zatem posiadać żadnego konkretnego wykształcenia, aby zrobić karierę w ubezpieczeniach. Przydaje się oczywiście wiedza teoretyczna – tę można zdobywać zarówno na studiach kierunkowych, jak i na kursach oraz szkoleniach wewnętrznych, organizowanych przez firmy.

Bardzo przydają się także kompetencje miękkie. Warto rozwijać cechy takie jak perswazyjność, asertywność czy zdolności komunikacyjne.

Branża ubezpieczeniowa – zarobki i możliwości awansu

Zarobki specjalisty ds. ubezpieczeń zależą bezpośrednio od ilości sprzedanych polis. Awans zarezerwowany jest zatem dla tych ubezpieczycieli, którzy są jednocześnie dobrymi handlowcami.

Z tej też przyczyny trudno określić widełki płacowe – może to być niewiele powyżej płacy minimalnej albo wielokrotność tej stawki. Wszystko zależy od zaangażowania i efektów.

PIT

Powiązane artykuły